Zeszkliwieniem żużla i popiołu
Instalacje do spalania ze zintegrowanym zeszkliwieniem żużla i popiołu. chodzi o cele osiągane w tego typu spalarniach, stosowane technologie oraz o przedstawienie wad i zalet tej metody.
Dopalone materiały albo NIE dopalone materiały?
Jeśli spalarnia działa prawidłowo nie ma żużla, tylko (szary) popiół i pył (jak w dobrym kominku gdzie pali się drewnem). Jeśli spalarnia nie działa prawidłowo zostaje czarny popiół oraz "żużel", czyli stopione, a nie dopalone materiały/smieci/węgiel. Odpady przy wysokiej temperaturze oraz braku tlenu ulegają stopieniu oraz metale znajdujące się w tych odpadach wtapiają się w nie spalony węgiel organiczny (jak metale ciężkie, szlachetne...).
Ilość nie dopalonego węgla (popiołu, żużla oraz pyłu) organicznego w źle działającej spalarni wynosi dwa razy tyle co w prawidłowo działającej.
Jeśli popiól zawiera wiecej niż 2% węgla, nie wolno go składować w Unii Europejskiej. Dlatego zużywa się go np. przy budowie dróg, tam, ... itp. i w ten sposób z autostrady robi sie ukryte wysypisko.
Jeśli spalarnia działa prawidłowo nie powstają w niej żużle tylko popiól i pył. Pył jest odpadem niebezpiecznym gdyż zawiera w sobie metale ciężkie. Na dzień dzisiejszy często "stabilizowany" jest on w betonie i następnie składowany na wysypisku.
Odzysk metali ciężkich oraz innych z popiołu
Surowce potrzebne nam jutro możemy dziś odzyskać z odpadów np. z popiołów. Mogą to być metale szlachetne, metale ciężkie, itp... Szkliwienie oraz wbudowanie pozostałości po spalaniu w autostradę nie jest dobrym rozwiązaniem na źle działający piec.
Nie widzę żadnych zalet szkliwienia żużlu oraz popiołu. Powstała ilość jest 2 razy większa, niekontrolowanie składowana pod autostradą, a poza tym jest to drogie rozwiązanie pod względem inwestycyjnym oraz eksploatacyjnym.