Oddzielna linia ładująca odpady medyczne do spalarni odpadów komunalnych (piec rusztowy)

Największą różnicę pomiędzy odpadami medycznymi a komunalnymi stanowi wartość kaloryczna. Odpady medyczne charakteryzują sie znacznie wyższą wartością opałową (CV: 20-25 MJ/kg) od odpadów komunalnych(8-12 MJ/kg). Dlatego odpady z gospodarstw domowych spalane są zazwyczaj w piecach rusztowych. Spalanie odpadów medycznych w piecach rusztowych może prowadzić do zniszczenia rusztu ze względu na występujące lokalnie wysokie temperatury. Miejscowo występujące wysokie temperatury nazywane są “gorącymi punktami (hot spot). Piec rusztowy pracuje głównie w temperaturach 850-950 °C, a piec obrotowy 1100-1150°C. Odpady medyczne ze względów bezpieczeństwa powinno się spalać w piecu obrotowym.

Kolejną wadą “ gorących punktów” w piecu rusztowym są niestabilne modele przepływu ciepła, które generują różne strumienie gazów spalinowych, trudniejsze do oczyszczenia.

W spalarniach odpadów komunalnych, gdzie dodatkowo unieszkodliwia sie odpady medyczne instaluje sie oddzielną linie do ładowania odpadów niebezpiecznych. Spełnia ona następujące funkcje:

  • Zapewnia maksymalne wyeliminowanie “gorących punktów” w piecu, dzięki temu nie dochodzi do stopienia się rusztu oraz uchronienie procesu spalania
  • Dozowanie ilości odpadów pozwalającej na kompletne spalenie się oraz stabilny strumień gazów odlotowych. Stabilny strumień gazów jest konieczny do zapewnienia odpowiednich warunków oczyszczania na mokro.

W spalarniach odpadów komunalnych, które utylizują także odpady medyczne, rozdziela sie odpady na:

  1. “Ryzykowne” odpady medyczne, (“torby czerwone”). Odpady te są przewożone do spalarni wyposażonej w piec obrotowy
  2. “Nie ryzykowne” odpady medyczne, spalanie w piecu rusztowym

„Nie ryzykowne” odpady medyczne nie są zupełnie pozbawione ryzyka. Pozostaje zawsze niebezpieczeństwo złego zaklasyfikowania odpadów w szpitalu. Bakterie, wirusy chorobotwórcze oraz niebezpieczne substancje chemiczne mogą znajdować się w torbach o innym kolorze. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest utylizacja wszystkich odpadów w wysokiej temperaturze. Należy zawsze pamiętać, że nadmierne oszczędności oraz skomplikowanie systemu może doprowadzić do zagrożenia zdrowia i życia.